Odłożenie terminu czy karne odsetki – co jest tańsze?

Jak wszystkie nasze problemy z pieniędzmi, tak również i konieczność odroczenia terminu spłaty lub chęć rozłożenia zobowiązania na raty może być kosztowne – i to niemało. Refinansowanie oraz przedłużanie pożyczki może konsumenta kosztować nawet w granicach kilkuset złotych dodatkowo, oczywiście zależnie od opcji pożyczki oraz od jej wysokości.
Inaczej rzecz ma się z odsetkami karnymi. Niezależnie od pożyczonej kwoty zawsze maksymalnie mogą być oprocentowane 14% w skali całego roku. Jeśli brać pod uwagę pożyczkę kilkuset złotych czy nawet kilku tysięcy złotych, daje to wciąż jedynie kilkadziesiąt złotych dopłaty i z punktu widzenia ilości koniecznych formalności i wypełniania druków, znacznie mniej zachodu. Najczęściej jednak trzeba będzie do tego doliczyć ekstra płatne – najczęściej od 25 do 100 złotych za jeden – monity, czyli ponaglenia w spłacie, wysyłane zwykle raz na dwa tygodnie. Nawet biorąc od uwagę te dodatkowe koszty, wynik i tak będzie przemawiał na korzyść zostawienia spraw tokowi, jakim się toczą. Jednak nie można zbyt długo zwlekać – niepłacenie czy nieodpowiadanie na wezwania szybko jest przekazywane kolejnemu organowi – indykatorowi terenowemu, za którego czas i wykonywaną pracę będzie odpowiedzialny finansowo również klient. Mimo wszystko więc czekanie ze spłaceniem swojego długu ze względu na chęć zaoszczędzenia opłaca się i ma sens, ale jedynie na bardzo krótką metę.

Inne konsekwencje niespłacania zadłużenia

To, że będziesz mieć spore problemy z tego tytułu, doskonale już wiesz, wiesz już, że poniesiesz niemałe koszty dodatkowe, żeby wyjść obronną ręką z całej sytuacji. To jednak nie wszystko, co jest związane z nieterminowym spłacaniem zobowiązania. Musisz mieć także świadomość, że firmy pożyczkowe doskonale znają się na rejestrach dłużników i chętnie z nimi współpracują. To oznacza, że nie tylko jesteś tam sprawdzany dokładnie pod katem twojej wierzytelności, rzetelności jako płatnika czy pod katem twojej historii kredytowej, ale również pod kątem ewentualnego dokonywania wpisów. Jeśli będziesz nierzetelnym spłacającym, masz pewność, że informacja o tym fakcie pojawi się w Biurze Informacji Kredytowej oraz na przykład w Krajowym Rejestrze Dłużników. Co za tym idzie, jeśli będziesz chcieć zaciągnąć kolejne zobowiązanie, możesz mieć z tym niemałe problemy. Tak samo, jeśli w przyszłości zastanawiasz się na przykład nad wzięciem większego kredytu – na przykład hipotecznego na zakup upragnionej nieruchomości. Przed tym będzie konieczne wyjaśnienie wszystkich spraw oraz wnioskowanie o wyczyszczenie i wykreślenie twoich danych z rejestru. Jeśli tego nie zrobisz, dane o twoich zadłużeniach będą widnieć w rejestrze przez okres 5 lat. Nie jest także powiedziane, że w takiej sytuacji, nawet po spłaceniu swojego zobowiązania, będziesz mieć zielone światło od innych firm pożyczkowych do uzyskania kolejnych pożyczek.