Parabank i firma pożyczkowa – czym się różnią?

Już dawno minęły czasy, w których banki były jedynymi instytucjami udzielającymi pożyczek. Obecnie na rynku pojawia się coraz więcej firm pożyczających pieniądze. Ich ogrom może sprawić, że pożyczkobiorcy mogą się gubić i nie wiedzieć, do kogo udać się z wnioskiem. Na temat banków wiemy wiele rzeczy, gorzej ma się sytuacja z parabankami i firmami pożyczkowymi. Dlatego Wam wyjaśniamy.

Parabanki – co warto o nich wiedzieć?

Parabank to instytucja, w której znajdziemy produkty finansowe, podobne do tych oferowanych przez tradycyjny bank. Dlatego parabank nie tylko udziela kredytów, ale też świadczy inne usługi. Jednak nie podlega on regulacjom Komisji Nadzoru Finansowego, więc jego klientom nie przysługuje żadna ochrona. Dotyczy to zarówno danych osobowych, jak i środków finansowych. Parabanki wszystkie usługi świadczą przy użyciu pieniędzy, które powierzył im klient, więc w każdej chwili może on je stracić. Parabanki często działają na zasadzie piramid finansowych i ludziom źle się kojarzą.

Firmy pożyczkowe – istotne informacje

Firmy pożyczkowe w naszej świadomości bywają łączone z parabankami i przenoszone są na nie negatywne skojarzenia. Jednak są to zupełnie inne instytuacje. Firmy pożyczkowe są instytucjami pozabankowymi, ale działają na podstawie ustawy o kredycie konsumenckim, która reguluje ich postępowanie. Ich działanie nadzoruje Związek Firm Pożyczkowych (ZFP), a pożyczek udzielają z pieniędzy należących do właścicieli i akcjonariuszy firmy.